Празник уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим молитвено прослављен у Острогу

17. april 2022. - Манастир Острог - Дешавања

У шесту недјељу поста – Цвјетну, када се прославља празник уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим, молитвено је било у острошкој светињи.

Светом Литургијом у цркви Свете Тројице у Доњем Острогу началствовао је острошки настојатељ протосинђел Сергије, а саслуживала су му сабраћа архимандрит Мирон, протосинђел Илија, јерођакон Зосима, као и никшићки парох протојереј Данило Зиројевић.

Богоугодним појањем одговарала су острошка братија, предвођена јерођаконом Романом.

У евхаристијском сабрању молитвено је учествовало острошко монаштво и бројни вјерници, који су из разних крајева дошли на поклоњење Светом Василију Острошком Чудотворцу.

Сабрани који посте Васкршњи пост, причестили су се Христовим Тајнама. Вјерници су узимали гранчице врбе освештане на вечерњој служби Лазареве суботе, које символишу гране палме које су дјеца постављала испред Господа Исуса Христа, док је на магарету улазио у Јерусалим.

Раније јутрос Света служба Божија служена је у Горњем манастиру поред моштију Светог Василија.

Данас почиње Велика недјеља, када се сјећамо Христовог страдања.

Све фотографије

Цвијети

Улазак Христов у Јерусалим – Цвети (грч: Η Είσοδος του Χριστού στα Ιεροσόλυμα), покретни празник који се слави сутрадан по васкрсењу Лазаревом, тј. Лазаревој суботи (Врбица), шесте недеље Великог поста и недељу дана пред Васкрс. Установљен у Јерусалиму крајем IV века за успомену на последњи, царски и свечани улазак Господа Исуса Христа у свети град Јерусалим, јашући на магарету, шест дана пре Пасхе (Мт 21,1-10; Јн 12,12-18). Том приликом народ Га је дочекао као Цара, простирући своје хаљине и гранчице дрвећа, носећи у рукама палмове гранчице.

Тога дана је Исус Христос, праћен својим ученицима и мноштвом народа, кренуо из села Витиније у Јерусалим. Дошавши до села Витфага, у подножју Маслинске горе, рече двојици ученика: “Идите у село које је пред вами, и одмах ћете наћи магарицу привезану и магаре с њом; одрешите је и доведите, И ако вам ко год шта рекне, кажите: требају Господу! – и одмах ће их дати”. Ученици урадише како им је Христос заповедио, и кад доведоше магаре, Он га узјаха и на њему крете у Јерусалим.

Глас да долази Спаситељ, онај што је васкрсао Лазара, брзо се раширио и мноштво народа Му се придружило. Једни су га сусретали с палминим гранчицама у руци, друти су бацали своје хаљине на пут куда ће проћи, трећи су резали гранчице од дрвета и бацали на пут. Када Исус Христос изиђе на Маслинску гору, они који га пратише повикаше: “Осана Сину Давидовом! Благословен који иде у име Господње, цар Израиљев!” Али Исус је целим путем био жалостан, и кад силазаше низ гору, он баци поглед на Јерусалим у долини, заплака се и рече: “О, Јерусалиме! Кад би ти знао, особито у овај дан, шта је за срећу твоју; али је сад сакривено од твојих очију. Јер ће доћи дани да ће те опколити непријатељи твоји са свих страна, и разбиће тебе и децу твоју и неће оставити у теби камен на камену за то што ниси познао време у које си похођен”.
Све се то дешавало пред празник Пасхе, па се у Јерусалиму беше сакупило света из многих крајева. Угледавши Исусов улазак у Јерусалим, многи се запиташе: “Ко је то?”, а из гомиле народа одговорише: “Исус, пророк из Назарета Галилејског”. Потом Христос уђе у храм, где су били кљасти и сакати, смилова се на њих и све их исцели. Међу народом и децом завлада велико одушевљење, те му клицаху: “Осана, Сину Давидовом, Цару Израиљском!” Слушајући то, приђоше Му неки фарисеји, па му рекоше: “Чујеш ли то што ови говоре?”, нашта им он одговори: “Зар нисте никада читали: из уста мале деце и одојчади, начинио си себи хвалу”.
Целог дана је Исус Христос држао проповеди у храму, а увече се са својим ученицима вратио у Витинију.

Канон за овај празник написао је Косма Мелод – Јерусалимљанин (средином VIII века). Овај канон сматра се најлепшим каноном овог врсног песника. Догађај Христовог уласка у Јерусалим, на икони се представља како Христос јаше на магарету, а прате Га ученици, док народ простире своје хаљине и баца гранчице на пут.

Oстала дешавања

23. 2. 2025.

О.Крсто Пламенац на Месопусну недјељу: Као што је Бог милостив према нама, будим...

У другу недјељу пред Часни пост - Месопусну, посвећену причи о Страшном суду, 23. фебруара 2025. љет...

21. 2. 2025.

НАЈАВА: СВЕТА ТАЈНА ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊА У СРИЈЕДУ 26. 02. 2025. У ЦРКВИ СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ У...

Обавјештавамо вјерни народ да ће се Света Тајна Јелеосвећења служити у сриједу 26. 02. 2025. у 16. ч...

17. 2. 2025.

Имендан острошког монаха Исидора

Светом Литургијом на дан 17. фебруара 2025. љета Господњег у цркви Свете Тројице у Доњем Острогу мол...

16. 2. 2025.

Недеља о блудном сину; спомен светог Симеона Богопримца и пророчице Ане...

У попразништву Сретења Господњег, у недељи о блудном сину, другој припремној недељи уочи Великог пос...

15. 2. 2025.

Сретење Господње и Острогу

Велики хришћански празник Сретење Господње, који се слави у четрдесети дан по Рождеству Христовом у ...

13. 2. 2025.

Заупокојена Литургија и четрдесетодневни помен архимандриту Стефану, богослужио ...

Његово преосвештенство Епископ диоклијски г. Пајсије у четвртак, 13. фебруара 2025. године, на празн...