Прва недјељу Васкршњег поста – Чиста, Недјеља православља, прослављена је у острошкој светињи Светом Литургијом и литијом око храма Свете Тројице у Доњем Острогу 13. марта 2022. љета Господњег.
Светом службом Божијом на празник Преподобног Василија Исповједника и Преподобног Јована Касијана, началствовао је острошки сабрат протосинђел Илија, а саслуживали су му настојатељ острошки протосинђел Сергије, протојереј Данило Дамјановић, мојковачки парох, и острошка сабраћа јеромонаси Стефан и Владимир.
Богоугодним појањем одговарала су острошка братија, уз молитвено учешће монаштва и вјерног народа.
Отац Илија је, бесједећи сабранима, казао да су васељенски сабори били установе и институције Цркве који су се догађали од 4. до 8. вијека и који су доносили све важне каноне и законе.
– Они су се сазивали на позив православног цара и доносили су одредбе, указе, каноне и правила за неке ствари које су се претходно догађале у Цркви, које су ти канони требало да регулишу. У то доба била је једна једина и неподијељена црква која је славила заједно све празнике. Ова Недјеља побједе православља није у односу на неке друге вјере као што су католицизам или протестантизам, већ је то Недјеља побједе праве вјере, Недјеља правовјерја установљена после 7. Васељенског сабора који се догодио 787. године. Овај 7. Васељењнски сабор који се догодио у Цариграду 787. године, на позив патријарха Тарасија и тадашње благовјерне царице Ирине и њеног малољетног сина Константина, донио је после дуге расправе побједу над онима који су се криво борили да се иконе и благољепије изнесе из храма и да се уништи, јер је то тобоже било клањање идолима – бесједио је о. Илија.
Подсјетио је да су се и борци за праву вјеру и њени противници тада позивали на Свето Писмо.
– Иконоборци су се позивали на реченицу ”да Бога никад нико није видио”. Међутим, у истом том стиху мало касније апостол каже ”али јединородни Син који је у наручју Оца, Он Га објави”. Ови који су бранили праву вјеру и на крају је одбранили, управо су се позивали на тај стих. Ако се Христос оваплотио у времену и показао нам своју славу и славу свог Оца, онда можемо да Га опишемо и да Га насликамо. Побједа праве вјере се тако догодила – рекао је о. Илија.
Објаснио је и како и коме се клањамо, када цјеливано свете иконе.
– Ми не цјеливамо ни даске, ни камење, нити било шта на чему су насликане иконе, већ самог Христа, сам Његов први лик је Онај коме се ми клањамо на икони и чији лик цјеливамо. Он је заправо мјесто славе Божије, објаве Божије. И анђели који узлазе на небо, односе наше молитве и наше благодарење, нашу молбу за зајдницу са Њим и онда силазе од Бога као одговор на ту нашу молитву и доносе нам благодат и мир – казао је о. Илија.
Бесједа о. Илије у Недјељу православља
Сабрано монаштво и вјерни народ, који посте Васкршњи пост примили су Свето Причешће.
У част побједе православља над иконоборством, након Литургије цркву Свете Тројице три пута је опходила литија. Предводили су је саслужитељи на челу са острошким настојатељем о. Сергијем, а монаси и вјерници носили су иконе.
На крају је о. Владимир прочитао Синодик православља, односно закључке 7. Васељенског сабора.